SİPARİŞ ve BİLGİ HATTI 0536 671 79 93

Arrow up
Arrow down

ceviz fidanı sipariş

foto galeri

Ceviz Fidanı / Ağacı Budama

ceviz fidanı budamaCeviz fidanında budama; ağaca şekil verilmesi, istenilen boyutlarda tutulabilmesi, kuruyan veya üst üste gelen dalların çıkarılması ve düzenli ürün alınması amacıyla yapılır.

Genç ceviz fidanların terbiyesinde dikkate alınacak husus, ileride meyve yüküyle oluşacak bir ağaca güçlü bir çatı meydana getirmek. Güçlü ana dallar oluşturmak gerekir. Sürekli dal ve meyve oluşumunu sağlamak için ceviz ağacının iç tarafına kadar ışık girmesi gerekir. Uygun budamayla ceviz ağaçlarının büyüklüğü kontrol altına alınabilir.

Ceviz fidanlarında ilk yıllarda verilecek form olarak, birçok meyvede uygulanan düzenleme lider terbiye şekli uygulanabilir. Yani yüksek bir gövde üzerinde dizilmiş 25-30 cm aralıklarla bulunan 4-5 ana daldan oluşan bir taç meydana getirmektir. Bu şekilde güçlü ve dengeli ağaç gelişimi sağlanabilir.

Ayrıca budama aşılı ceviz fidanı meyvelerinin iriliğini artırması yönünden de oldukça önemlidir. Bu sayece ceviz yetiştiriciliği yaptığınız bahçelerden daha yüksek gelir elde etmiş olacaksınız. Özetleyecek olursak, her yıl ceviz ağacınızın üst kısmından bir kaç büyük dalın alınması, teknik ve kültürel işlemler için uygun bir ağaç yüksekliğinin muhafaza edilmesi ve meyve gözü oluşumunun dengede tutulması açısından önemlidir. İlave olarak ölü ve kuru dalların kesilmesini içeren periyodik budama ağaçta gölgede kalan ölü dal miktarını azaltacaktır. Bu durum ise ceviz hasadını kolaylaştıracaktır.

Chandler Ceviz Fidanında 1.yılda meyve verimi garantisi! Açık köklü ve tüplü ceviz fidanlarımızı mutlaka denemelisiniz. Garantili olarak sunduğumuz  gerçek chandler ceviz fidanlarımızın satışı ile sizlerin hizmetinizdeyiz.Hazal Fidancılık olarak Ceviz fidancılığında 24 yıllık bilgi birimi ve tecrübemiz ile hizmetinizdeyiz.

chandler

Chandler Ceviz Fidanı - Hazal Fidancılık

fuab

todab

oaib logo

tarım bakanlığı

ceviz fidanı üretim serfikalarımız

açık köklü ceviz fidanı

tüplü ceviz fidanları