SİPARİŞ ve BİLGİ HATTI 0536 671 79 93

Arrow up
Arrow down

ceviz fidanı sipariş

foto galeri

Ceviz Meyvesi Hasatı ve Depolanması

CEVİZ MEYVESİ HASAT VE DEPOLAMA

Cevizin yeşil kabuğunun 1/3’ü çatladığında hasada başlayabilirsiniz.Yeşil kabuğun ve iç cevizin  olgunlaştığı dönem olarak kabul edilen derim evresinin hemen ardından bazı işlemler yapılmalıdır;meyvelerin toplanması, yeşil kabuktan ayrılması ve kurutma işleminin başlatılması gerekmektedir. Eğer meyve derim edildikten sonra bahçeden toplanmayacak sa, ağaç üzerinde bırakılması iç ceviz açısından daha sağlıklıdır.

Ceviz fidanı hasatı, iklim şartlarına bağlı olarak Ağustos ta başlar Ekim ayının sonuna kadar devam edebilir. Hasat zamanı çeşide göre değişmekte olup, taze tüketim için erken hasat edilir.

Hasat öncesi ağaçlar mutlaka sulanmalıdır. Hasata sabah veya akşamüstü serin saatlerde başlanılmalıdır. Uygun hasat dallarda silkeleme şeklinde yapılmalı sırık vb. Ağaca zarar verecek herhangi bir araç kullanılmamaya dikkat ediniz. Hasat edilen meyveler yeşil kabuktan temizlendikten sonra ceviz ağacının gölgesinde veya doğrudan güneş almayan gölgelik , havadar ve rutubetsiz yerlerde örtüler üzerine 15-20 cm. kalınlığında serilerek kurutulmaya bırakılmalıdır.

İç ceviz olarak pazarlanacak cevizlerde ise hasat işleminin ardından kırma işlemi gerçekleşmektedir. Piyasada iç oranı yüksek olan ceviz fiyatlarının daha cazip olması cevizlerin bütün halinde çıkarılmasının önemini arttırmaktır. İç cevizin bütün olarak çıkmasına olanak sağlamak için yapılacak en önemli uygulama kırılmadan önce ceviz neminin yükseltilmesi olacaktır. Nemi yükseltilen ceviz kabuğundan hem kolay hem de bir bütün olarak çıkacaktır.

Tohumluk olarak seçilen kabuklu cevizler, üzerini örten yeşil kabuğun %80’'ini çatladıktan sonra hasat edilmelidir.

DEPOLAMA - MUHAFAZA

İç cevizde yaklaşık % 70 civarında yağ olduğundan, yağların bozulmaması için uygun şartlarda depolanmasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Depolamadaki problemler yağ asitlerinin bozularak acılaşmasına sebep olur. İç cevizin depolanmasında ortamın nem oranı % 4-5 civarında, sıcaklığın 4-5 oC sağlandığında 1-1,5 yıl saklanabilir. Ancak cevizlerin kabuklu saklanmasında fayda vardır.

Kabuklu olarak saklanacak cevizler 21 oC de 4 ay boyunca, 1 oC de ise iki yıl saklanabilir.

Chandler Ceviz Fidanında 1.yılda meyve verimi garantisi! Açık köklü ve tüplü ceviz fidanlarımızı mutlaka denemelisiniz. Garantili olarak sunduğumuz  gerçek chandler ceviz fidanlarımızın satışı ile sizlerin hizmetinizdeyiz.Hazal Fidancılık olarak Ceviz fidancılığında 24 yıllık bilgi birimi ve tecrübemiz ile hizmetinizdeyiz.

chandler

Chandler Ceviz Fidanı - Hazal Fidancılık

fuab

todab

oaib logo

tarım bakanlığı

ceviz fidanı üretim serfikalarımız

açık köklü ceviz fidanı

tüplü ceviz fidanları